KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 6673818
*
nr 667 3818
Gouache
Mago, 1956, 29x21, uteservering, Paris
Kondition: ej glas
Utrop:
600 kr
Såld:
1.600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 15 november 2010
kl 20:44:49
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
14/11 14:19:37
1
300 kr
14/11 22:07:15
2
800 kr
14/11 22:19:57
3
600 kr
14/11 22:20:30
3
900 kr
15/11 11:10:52
1
900 kr
15/11 11:11:13
1
950 kr
15/11 16:32:06
4
Vinnande bud
15/11 17:00:06
5
1.300 kr
15/11 17:01:41
5
1.500 kr
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller europa frankrike fransk franska franskt gouache mago paris täckfärg uteservering vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:47
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:45
-
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:14
-
4151 Akvarell
Gunnar Pettersson (f. 1947), Sverige. "Havsörnar"...//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:34
*
Gouache
Kondition: ej glas
nr 667 3818
Gouache
Mago, 1956, 29x21, uteservering, Paris
Kondition: ej glas
Utrop: | 600 kr |
---|---|
Såld: | 1.600 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 15 november 2010 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
14/11 14:19:37 | 1 | 300 kr |
14/11 22:07:15 | 2 | 800 kr |
14/11 22:19:57 | 3 | 600 kr |
14/11 22:20:30 | 3 | 900 kr |
15/11 11:10:52 | 1 | 900 kr |
15/11 11:11:13 | 1 | 950 kr |
15/11 16:32:06 | 4 | Vinnande bud |
15/11 17:00:06 | 5 | 1.300 kr |
15/11 17:01:41 | 5 | 1.500 kr |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller europa frankrike fransk franska franskt gouache mago paris täckfärg uteservering vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:47 -
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:24 -
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:45 -
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:14 -
4151 Akvarell
Gunnar Pettersson (f. 1947), Sverige. "Havsörnar"...//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:34